Dřeviny CHKO Hradecko
Sem vložte podnadpis

Vyzkoušejte si, jestli umíte poznávat dřeviny z CHKO Hradecko. 

Řekněte název stromu nebo keře a teprve potom najeďte kurzorem myši na fotografii.

Poznali jste je?

javor
javor

Tato dřevina je neopadavá rostlina.Existují však ale také druhy stálezelené.Nejvíce druhů roste v Himalájích a v Číně.V česku jsou původní tři druhy.Z této dřeviny se v evropě vyrábí smyčcové nastroje.Z mízi  tohoto stromu se v americe vyrábí javorový sirup. zjistíte která země má ve znaku  list tohoto stromu? Které město na jesenicku se jmenuje podle této dřeviny?

olše
olše

Tato dřevina je z čeledi břízovité. Může dorůstat do výšky až 30 metrů a dožít se až 100 let. Je to měkká dřevina a proto se využívá při tesařství a truhlaření. Používá se ke zpevňování břehů potoků .vysazuje se v průmyslových oblastech, je totiž zvyklá na znečištěné prostředí.Usušené listí pomáhá při průjmech nachlazení a horečkách.Její šištice se používají k úpravě vody při akvaristice.

lípa
lípa

Tato dřevina má zajímavý způsob šíření. má listeny v podobě tzv. vrtulek,které se rostočí a letí dolů.      V Česku jsou původní 3 druhy. Tato dřevina je národním stromem Čechů, Slováků, slovnců a lotyšů.bez černý
bez černý

Z květů a plodů tohoto keře se dá udělat výborná šťáva. Podobně jako z vrby se z něj dají dělat píšťalky. Svými květy se chlubí především v květnu. Plody má přibližně v červnu-červenci. 

jeřabina
jeřabina

V české republice rodte 21 druhů. jejich plody se používají na výrobu marmelád, džemů, vín, likérů a pálenek. Dřevo má tento strom tvrdé, používá se ale na výrobu nábytků.

třešeň ptačí
třešeň ptačí

Tato dřevina byla dovezena z jihovýchodní Asie. Tady v CHKO roste divoce, ale pěstuje se také na zahradách především ve vyšších polohách. Je totiž odolnější proti mrazu.

vrba
vrba

Tato dřevina roste téměř po celém světě. 

Potřebuje hodně vody a světla, proto je jich v našem CHKO hodně. Její  větve jsou ohebné, proto se z nich pletou pomlázky, košíky a další  proutěné věci. Její kůra má léčivé účinky.

hloh
hloh

Tato dřevina dorůstá výšky 3 až 12 metrů.  LIsty této dřevině přes zimu opadají, v teplých částech však přetrvávají přes zimu. V České republice je zaznamenáno 9 původních druhů. Tento strom patří mezi léčivé druhy. Hlohové drogy se používají na snížení krevního tlaku a mají i účinek na nervovou soustavu. Dřevo tohoto stromu je tvrdé  a používalo se na výrobu topůrek u seker.

bříza
bříza
slivoň trnka
slivoň trnka
líska
líska
habr
habr
ostružiník
ostružiník

Rostou na něm sladkokyselé peckovičky.

Často má trny.

Z jeho plodů se vyrábí sirupy a obsahuje mnoho vitamínů.